Для створення індивідуального вигляду будинку,котеджу використовуються багато декоративних елементів. Однак хочеться окремо поговорити про одне з них. А саме — що таке барельєф. Це спосіб оформлення стін, фасадів приміщення. На поверхні створюється рельєфне скульптурне зображення, яке видно на половину обсягу.

барельєф це

З історії барельєфа

У цього архітектурного елементу давня історія.Його використовували в Індії, Персії, Єгипті, в Америці, Ассирії. Найчастіше їм прикрашали фронтони храмів, рельєфними зображеннями оформляли культові будівлі в Стародавньому Римі та Греції. Однак і в сучасному дизайні він не втратив своєї актуальності. Найчастіше в повсякденному житті його називають ліпниною, декоративним ліпленням або об’ємним панно. Скульптурні зображення можуть прикрашати не тільки внутрішній інтер’єр приміщень, а й фасади будівель, їх оздоблення зовні. У XIX столітті подібним чином могли оформляти свої будинки тільки знатні панове, люди, які користувалися великою повагою і шаною. Зараз це доступно всім. Сучасний барельєф — це можливість передати респектабельність і затишок. Створити такі скульптурні елементи під силу тільки професіоналові.


барельєфи з гіпсу

Практичне застосування ліпнини

Декоративні об’ємні панно використовують не тількидля додання дизайну певного настрою, приналежності до того чи іншого стилю, а й для коригування простору. Рельєфні картини допоможуть створити своєрідний шарм приміщення і приховають вади поверхні, а також замаскують інженерні комунікації. За розміром вони бувають різними, відповідно до обраного сюжетом і поставленим завданням. Наприклад, використовують такий прийом. Пейзаж, створений як рельєфна композиція, займає всю стіну і плавно переходить в декоративну штукатурку.

Як створюється зображення

майстра барельєфа
Як малюнок вибирають пейзажі, людськіфігури, предмети, будівлі, рослини. Часом майстри створюють справжні картини, художні композиції.

лежно від способу виготовлення розрізняють ручний або литий барельєф. Перший створюють за допомогою шпаклівки, грунтовки і полімерного клею. Це авторські роботи, які дозволяють додати інтер’єру індивідуальний неповторний вигляд. Другий варіант передбачає застосування поліуретану, також виготовляють барельєфи з гіпсу. Використовують камінь, метал, мармур, глину. Дизайнерські панно створюються на заздалегідь підготовленій стіні. Робота складна і копітка. За бажанням замовника скульптурні фігури покривають або монохромним воском, або тонують певним кольором. Потім роблять підсвічування. Створений ефект вигідно підкреслять такі матеріали, як бронза, камінь, золото. Щоб створити рельєфне зображення під старовину, його покривають платиною.

барельєф в інтер'єрі

сюжети

Сучасні майстри барельєфа зможутьзадовольнити практичні будь-які запити замовників. Адже вибір технік багатий, а сюжетів створення об’ємних зображень безліч. Наприклад, це можуть бути пейзажі, міська панорама, стародавні божества, композиції з квітів, геральдичні елементи і багато іншого, що запропонує дизайнерська фантазія. Можна підібрати об’ємне панно певного стилю. Наприклад, в дусі бароко барельєф — це флористичні композиції, орнаменти. Якщо ви бажаєте відтворити античний інтер’єр, тоді підійдуть зображення, що ілюструють міфи.


тячу кімнату доповнять казкові замки, а також феї та інші чарівні істоти. На кухні будуть чудово виглядати символи достатку, натюрморти з овочами, квітами, фруктами. З визнаних майстрів можна згадати французького архітектора Жюля Ардуена-Мансара, який творив в XVIII столітті. Він брав участь в оздобленні палацу у Версалі. Сучасні професіонали беруть на озброєння ті напрацювання, які їм дісталися в спадок від минулих часів і нові технології.

прикраси інтер’єру

барельєф на стіні
У дизайні скульптурні панно використовують привідтворенні класичного стилю, так як барельєф — це невід’ємна його частина. А так як цей елемент здатний виконуватися із застосуванням різних технік, його можна з успіхом вписати в будь-який інтер’єр. Він дозволяє розставити акценти, задати основну тему оформлення приміщення. Наприклад, у вітальні він створить відчуття урочистості, навпаки, в спальні він послужить для атмосфери спокою, в коридорі — стане втіленням руху. Дуже часто барельєф в інтер’єрі служить прекрасним оформленням для каміна, ним обрамляють арочні отвори. Скульптурні панно чудово поєднуються з природними матеріалами, каменем і куванням. При класичному стилі притаманне використовувати рельєфні зображення для заповнення місця між дверним прорізом і стелею.

й архаїчний, але в той же час не виходить з моди елемент буде чудово поєднуватися з сучасною аудіо- та відеотехнікою. Ліпні зображення доповнять інтер’єр кухні. Створюються фальшиві полички-обманки, двері або вікна, неначе розкриті в інший світ. Чудові неглибокі ніші, оформлені барельєфом і доповнені підсвічуванням, яка підкреслить опуклість зображення. У спальні буде доречним барельєф на стіні навпроти ліжка або над її узголів’ям. Якщо у вашому заміському будинку є колона, яка не вписується в інтер’єр, її досить прикрасити рельєфними фігурами, щоб надати їй пишність.

фасадні рішення

Ліпнина прикрашає не тільки внутрішнє оздобленняжитла, а й служить прекрасним оформленням зовні заміського будинку, вілли, котеджу. Як правило, рельєфні зображення виконують у вигляді рослинного орнаменту. Застосовують ті ж техніки, як і при створенні інтер’єру.

</ P>>

Источник: uk.stuklopechat.com

Барельєфи в різних приміщеннях

Неглибока ніша, зроблена в стіні, станевідмінним місцем для розміщення барельєфа. Більшість з них можна побачити саме в подібних нішах. Це виглядає дуже ефектно і красиво, особливо якщо є штучне освітлення. Барельєфи нерідко використовуються в спальні для додання інтер'єру романтичності і таїни. Для дитячої можна вибрати скульптури, що зображують сцени з улюблених казок дитини. На кухні доречні будуть барельєфи, що зображують фрукти або овочі.

Як виготовляють барельєфи


Існують різні способи виготовленнябарельєфа. Зазвичай його роблять за допомогою ліпнини або лиття (в разі гіпсових барельєфів). Деякі майстри вирізають скульптури вручну. Подібні роботи коштують значно дорожче, зате ви отримаєте унікальну скульптуру, яка ідеально впишеться в ваш інтер'єр. Виготовлення барельєфа зазвичай завершується покриттям фарбою або воском.

Источник: www.uk.lovetheteam.com

З історії барельєфа

У цього архітектурного елементу давня історія. Його використовували в Індії, Персії, Єгипті, в Америці, Ассирії. Найчастіше їм прикрашали фронтони храмів, рельєфними зображеннями оформляли культові будівлі в Стародавньому Римі та Греції. Однак і в сучасному дизайні він не втратив своєї актуальності. Найчастіше в повсякденному житті його називають ліпниною, декоративним ліпленням або об'ємним панно. Скульптурні зображення можуть прикрашати не тільки внутрішній інтер'єр приміщень, а й фасади будівель, їх оздоблення зовні. У XIX столітті подібним чином могли оформляти свої будинки тільки знатні панове, люди, які користувалися великою повагою і шаною. Зараз це доступно всім. Сучасний барельєф — це можливість передати респектабельність і затишок. Створити такі скульптурні елементи під силу тільки професіоналові.

барельєфи з гіпсу

Практичне застосування ліпнини


Декоративні об'ємні панно використовують не тількидля додання дизайну певного настрою, приналежності до того чи іншого стилю, а й для коригування простору. Рельєфні картини допоможуть створити своєрідний шарм приміщення і приховають вади поверхні, а також замаскують інженерні комунікації. За розміром вони бувають різними, відповідно до обраного сюжетом і поставленим завданням. Наприклад, використовують такий прийом. Пейзаж, створений як рельєфна композиція, займає всю стіну і плавно переходить в декоративну штукатурку.

Як створюється зображення

майстра барельєфа
Як малюнок вибирають пейзажі, людськіфігури, предмети, будівлі, рослини. Часом майстри створюють справжні картини, художні композиції. Залежно від способу виготовлення розрізняють ручний або литий барельєф. Перший створюють за допомогою шпаклівки, грунтовки і полімерного клею. Це авторські роботи, які дозволяють додати інтер'єру індивідуальний неповторний вигляд. Другий варіант передбачає застосування поліуретану, також виготовляють барельєфи з гіпсу. Використовують камінь, метал, мармур, глину. Дизайнерські панно створюються на заздалегідь підготовленій стіні. Робота складна і копітка. За бажанням замовника скульптурні фігури покривають або монохромним воском, або тонують певним кольором. Потім роблять підсвічування. Створений ефект вигідно підкреслять такі матеріали, як бронза, камінь, золото. Щоб створити рельєфне зображення під старовину, його покривають платиною.

барельєф в інтер'єрі

сюжети


Сучасні майстри барельєфа зможутьзадовольнити практичні будь-які запити замовників. Адже вибір технік багатий, а сюжетів створення об'ємних зображень безліч. Наприклад, це можуть бути пейзажі, міська панорама, стародавні божества, композиції з квітів, геральдичні елементи і багато іншого, що запропонує дизайнерська фантазія. Можна підібрати об'ємне панно певного стилю. Наприклад, в дусі бароко барельєф — це флористичні композиції, орнаменти. Якщо ви бажаєте відтворити античний інтер'єр, тоді підійдуть зображення, що ілюструють міфи. Дитячу кімнату доповнять казкові замки, а також феї та інші чарівні істоти. На кухні будуть чудово виглядати символи достатку, натюрморти з овочами, квітами, фруктами. З визнаних майстрів можна згадати французького архітектора Жюля Ардуена-Мансара, який творив в XVIII столітті. Він брав участь в оздобленні палацу у Версалі. Сучасні професіонали беруть на озброєння ті напрацювання, які їм дісталися в спадок від минулих часів і нові технології.

прикраси інтер'єру

барельєф на стіні
У дизайні скульптурні панно використовують привідтворенні класичного стилю, так як барельєф — це невід'ємна його частина.

так як цей елемент здатний виконуватися із застосуванням різних технік, його можна з успіхом вписати в будь-який інтер'єр. Він дозволяє розставити акценти, задати основну тему оформлення приміщення. Наприклад, у вітальні він створить відчуття урочистості, навпаки, в спальні він послужить для атмосфери спокою, в коридорі — стане втіленням руху. Дуже часто барельєф в інтер'єрі служить прекрасним оформленням для каміна, ним обрамляють арочні отвори. Скульптурні панно чудово поєднуються з природними матеріалами, каменем і куванням. При класичному стилі притаманне використовувати рельєфні зображення для заповнення місця між дверним прорізом і стелею. Цей архаїчний, але в той же час не виходить з моди елемент буде чудово поєднуватися з сучасною аудіо- та відеотехнікою. Ліпні зображення доповнять інтер'єр кухні. Створюються фальшиві полички-обманки, двері або вікна, неначе розкриті в інший світ. Чудові неглибокі ніші, оформлені барельєфом і доповнені підсвічуванням, яка підкреслить опуклість зображення. У спальні буде доречним барельєф на стіні навпроти ліжка або над її узголів'ям. Якщо у вашому заміському будинку є колона, яка не вписується в інтер'єр, її досить прикрасити рельєфними фігурами, щоб надати їй пишність.

фасадні рішення


Ліпнина прикрашає не тільки внутрішнє оздобленняжитла, а й служить прекрасним оформленням зовні заміського будинку, вілли, котеджу. Як правило, рельєфні зображення виконують у вигляді рослинного орнаменту. Застосовують ті ж техніки, як і при створенні інтер'єру.

Источник: uk.trendexmexico.com

Отже, як же виконується барельєф на стіні своїми руками?

Необхідні для цього матеріали не є найдешевшими, так як тут потрібні грунтовки і шпаклівки дуже високої якості і шпалерний клей. Такі витрати перш за все потрібні для запобігання швидкої втрати результатів виконаного праці.

Найчастіше з метою прикраси стін використовують барельєфні готові плити, які виготовляються самостійно або замовляються у художників. Такі готові плити монтують на стіни. А іноді барельєф виконується безпосередньо на стіні, технічно бувши елемент декоративної штукатурки, а конкретніше, монолітну з нею ліпнину. Барельєф на стінах, на відміну від інших видів оформлення стін, наприклад, декоративного розпису, не вимагає додаткового виділення кольору. І без виділення кольором об’ємний малюнок проявляється за рахунок гри світла коректно облаштованого штучного освітлення. Це дає власникові будинку можливість створення акцентів на декоруючих елементах в потрібне йому в конкретний час, всього лише включаючи освітлення.

Поряд з декоративними функціями, барельєф на стіні також відмінно впорається з функціональними завданнями різного роду. Наприклад, барельєфи дозволяють замаскувати нерівності на поверхні стін, прикрашати інженерні комунікації, спотворювати візуально простір за бажанням власників, а також створювати між різними зонами приміщення плавні переходи.


барельєф на стінах

При грамотному поєднанні декоративного розпису та об’ємного рельєфу можна створити воістину неймовірні і оригінальні ефекти декору. Але, тим не менш, не дивлячись на численні переваги, барельєф не є досить популярним способом декорування стін. Це пов’язано з високою вартістю такого об’ємного декорування.

Часто сторонні люди помиляються, вважаючи, що барельєф на стіні своїми руками – це збірна конструкція, відлита з гіпсу, але в дійсності даний вид декорування облаштовують вручну, тому він є оригінальним і ексклюзивним. Таким чином, облаштування красивих барельєфних зображень потребує докладання чималих зусиль. Так чи інакше, якщо є бажання, то всіма роботами по виконанню барельєфа можна впоратися і самому.

Необхідні матеріали та інструменти.

Приблизний перелік необхідних інструментів і матеріалів для створення об’ємних зображень наступний:

  • шпаклівка;
  • шпатель;
  • клей;
  • акрилові фарби;
  • олівець; кисті різних розмірів;
  • різак;
  • рейки;
  • акриловий контур для вітража і інші.

Барельєф на стіні своїми руками, підготовка до виконання

Перед тим як приступити до самостійного створення барельєфа на стіні, необхідно насамперед вибрати зручну для цього стіну, яку потрібно підготувати.

барельєф на стіні своїми руками

Стіну, призначену для нанесення барельєфа, необхідно ретельно очистити від старих покриттів, прогрунтувати і просушити.

Після того як стіна буде обрана і очищена, а поверхня покрита шпаклівкою, яка вже висохла, на ній малюється зображення, плановане виконати в барельефній техніці.

Попередньо вибирається зображення, яке планується розмістити на стіні. На стіні олівцем робиться начерк. Не варто намагатися виконувати складні малюнки з першого ж разу. Краще відпрацьовувати навички, роблячи зображення рослинності, стилізованих птахів і інших не дуже складних фігур. Якщо немає здібностей до художнього зображення, тоді можна застосувати знайому всім техніку нанесення зображення за допомогою клітин. При цьому ділянка на стіні і малюнок розкреслюють на квадрати, в які переносять по черзі всі лінії з малюнка на ескізі. Перемальовуючи деталі, потрібно пам’ятати про дотримання масштабів зображення.

Не обов’язково відразу малювати всю картинку повністю, а досить лише нанести контури і обриси предметів і особистостей, зображуваних на стіні.

Технологія виконання барельєфа.

Барельєф на стіні своїми руками можливо створити з різних матеріалів, наприклад, з каменю, глини, гіпсової штукатурки, гіпсу і т.д. Однак простіше в домашніх умовах працювати зі штукатуркою або гіпсом.

барельєф на стіні своїми руками

Технологія виконання барельєфа складається з наступних етапів:

  1. З чотирьох фанерних рейок збирають ящик, який швидше нагадує піднос. Розмір і висота його стінок повинні відповідати плиті майбутнього рельєфу, так як саме в ній і буде проводитися виготовлення барельєфа.
  2. Форму застеляють поліетиленовою плівкою. Її необхідно так розправити, щоб було якомога менше складок.
  3. Замішують склад з гіпсу, штукатурки або цементно-піщаної суміші відповідно до інструкції і заливають у форму. Суміш можна залити також в картонну коробку, наприклад, коробку від цукерок, вистелену плівкою або в рамку, яку укладають на скло і приклеюють скотчем.
  4. Якщо плануєте робити високий рельєф, то можна в плиту вставити арматуру з дроту, яка в подальшому буде перебувати всередині форм рельєфу, міцно пов’язуючи їх і основу.
  5. Далі слід дочекатися, поки суміш первинно схопиться. Для барельєфа з цементу необхідно не більше 10-12 годин, в зворотному випадку такі бетонні шари не схопляться з основою. При використанні алебастру даний момент настає при твердінні і нагріванні отверділої поверхні, що свідчить про процес хімічної реакції всередині плити. Плиту допускається витягнути з форми на даній стадії. Поверхня з боку покладеної плівки буде лощеной, а протилежна, навпаки, шорстка.
  6. Потім приступають до створення зображення шляхом ліплення, завдаючи на плиту контур планованого об’ємного зображення для барельєфа. Після починають нарощування обсягу всередині контуру заново зачиненою сумішшю. Робити це бажано декількома прийомами, щоб кожен наступний шар зміг злегка схопитися і затвердіти. Працювати з алебастром досить просто, так як його надлишки легко зрізати простим ножем, поки він вологий, коректуючи матеріал за допомогою стамесок і різців, призначених для різьблення по дереву. Плюс до всього, його легко вирівнювати за допомогою наждачного паперу. Коли алебастр або гіпс висохнуть, буде набагато важче різати і обробляти шкіркою їх поверхню.
  7. При необхідності виконання поглиблених зображень надходять двома методами: поглибити малюнок, вибравши при цьому певну кількість матеріалу за допомогою стамесок і різців, або нарощувати фоновий шар навколо зображень, після чого вони будуть в поглибленні, а потім зашліфувати фон до рівної поверхні. Можна при роботі плиту змочувати. Метод ліплення обходиться економічніше різьблення.
  8. Ще одним способом для створення барельєфного зображення є наклеювання на плиту-основу або на стіну заздалегідь відлитих деталей, замазуючи шви між ними за допомогою гіпсу і зачищаючи надалі наждачним папером.

барельєф на стіні фото

Найефективніший і одночасно складний метод для створення барельєфа – це метод зворотного лиття, винайдений майстрами майоліки, які продавали «морські» тарілки в XVII столітті. При цьому брали природні елементи декору, наприклад, черепашки, морські зірки, панцири раків, сушені риби, замазували всі щілини і тріщини між фоном і прикрасою, змащували це все маслом, заливаючи зверху алебастр. Після того, як плита застигала, вона виймалася з форм и, і на поверхні її лицьової сторони друкується поглиблене зображення (контррельєфи), який повністю відображав особливості декору. Таку плиту згодом могли застосовувати як прикрасу або форму, переливаючись в ній нові плитки. При цьому зображення всіх плиток були однакові і виглядали «як живі».

Установка декоративного барельєфа.

В принципі встановити барельєф на стіні своїми руками аналогічно монтажу стандартної керамічної плитки. Установку барельєфа роблять на плитковий клей. Процедура кріплення гіпсових, кам’яних, пластикових або керамічних барельєфів практично не має великих відмінностей. При роботі використовуються плитковий клей, ємність для клею, зубчастий шпатель, наждак, шпатель, схил і рівень (іноді виникає необхідність використання також дрелі, шуруповерта, метизів).

барельєф на стіні фото

Установка барельєфа проводиться таким чином:

  1. Вирівнюється стіна і готується місце для установки плити. Для цього можна застосувати рейки-маячки, прикріплені на стіну.
  2. По рівні на клей встановлюється плита. Можна наносити клей і на плиту, і на стіну. Якщо плита важка, то знизу під плитою бажано додатково для опори встановити в отвори, просвердлені в стіні штифти невеликого розміру, які повинні виступати на поверхні стіни максимум на 2/3 від товщини барельефной плити.
  3. Якщо плита має велику товщину, то під неї іноді необхідно вибирати «гніздо» в стіні, яке оштукатурюється, вирівнюючи поверхню місця склеювання плити і стіни. Потім на потрібній висоті встановлюється барельєф, і за допомогою штукатурки закривається шов між поверхнею стіни і барельєфом.
  4. У разі великих і важких облицювальних плит і великого малюнка доводиться наклеювати товсті плити безпосередньо на стіну, жертвуючи площею кімнати. У подібних випадки можуть бути передбачені додаткові отвори в плитах для анкерів, встановлених з шайбами, які кріплять плиту до стіни, або вмуровані в плиту арматурні елементи, вмонтовуються за допомогою клею в отвори, заздалегідь просвердлені під них.
  5. Далі шви між плитами і отвори в плитах і на зображеннях замазують відповідної затіркою, наприклад, шпаклівкою або алебастром, і зачищають.
  6. Готовий барельєф шліфується, коректуючи малюнок, поверхня просочується ґрунтовкою або покривається лаком. Після цього поверхню фарбується для зміцнення поверхні і додання їй водовідштовхувальних властивостей, а також посилення декоративного ефекту.

Барельєфи можуть бути кольору матеріалу, створюючи малюнок за рахунок гри світлотіні, або ж бувають розфарбованими. Вони можуть закривати всю стіну повністю або частково або виступати декоративною вставкою-картиною.

барельєф на стіні фото

Такий різновид барельєфа, як контррельєфи, як правило, застосовується на поверхнях з великою площею. При цій техніці малюнок переноситься на стіну, а потім робиться різьблення різної глибини безпосередньо на штукатурці стіни.

Поглиблення ліній і плями малюнка барельєфа іноді виконуються на найдрібніші частки міліметра. Тоді при стандартному освітленні стіна виглядає плоскою, однак, при використанні бічного підсвічування на ній стає чітко видно зображення.

Виконання барельєфа з шнура.

барельєф на стіні фото

Ще один досить простий спосіб виконання барельєф на стіні своїми руками в приміщенні – використання звичайної білизняної мотузки і гіпсового розчину. На шматок ДВП або пінопласту наносять зображення, далі відповідно нанесеним лініям укладають змочену в розчині гіпсу мотузку. Після того як виріб висохне, вся поверхня і її опуклості обробляють гіпсовим розчином за допомогою кисті. Такий готовий барельєф можна застосувати для обробки, приклеївши його на стіну. Таким же методом можна виробляти декорування меблів, наприклад, садової лавки. При цьому немає необхідності в обробці предмета плитками, а досить покласти лаву зручним чином, виконавши барельєф спочатку з одного боку, а після його висихання поступити таким самим чином з іншого боку. Після лавку необхідно пофарбувати під метал або під камінь.

Барельєф на стіні своїми руками з трафаретів.

При виконанні барельєфного декорування з трафаретів зображення майбутнього барельєфа переводять на пенофол і вирізують. Гіпсоволокнисті листи необхідного розміру покривається ґрунтовкою, поверх якої накладають вирізану з пенофола фігуру. Якщо барельєф на стіні своїми руками робиться на основі трафарету прямо на стіні, то використовується той же алгоритм, але трафарет, тобто фігура з пенофола, приклеюється прямо на стіну, затерши нерівності і порожнечі за допомогою шпаклівки. На трафареті можна виліпити і більш дрібні елементи, наприклад, використовуючи солоне тісто, яке прекрасно тримає форму і не швидко сохне, даючи час на поправку барельєфа і його дрібних елементів.

Завершення процесу обробки барельєфа.

барельєф на стіні фото

Коли потрібне зображення досягнуто, барельєф на стіні своїми руками ретельно очищають від пилу і обробляють ґрунтовкою за допомогою відповідної кисті. Потім проводять забарвлення барельєфа. У разі якщо застосування декількох кольорів не передбачається, то рекомендується взяти білу фарбу двох відтінків на водоемульсійній основі, і покрити більш світлою фарбою деталі, які потрібно виділити і які несуть основне стилістичне навантаження. Бажано проводити забарвлення, використовуючи не кисть, а звичайну губку, щоб уникнути утворення непривабливих смуг, які змінюють динаміку малюнка. Таким чином, барельєф можна вважати готовим.

Источник: interiorfor.com

Що таке барельєф

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.